Domowe studio do filmowania – jak zbudować?

Tworzymy studio nagraniowe w domu

Wielu z nas marzy o tym, aby posiadać własny kąt, w którym w spokoju będzie można produkować filmy. Profesjonalne studia filmowe to projekty, które pochłaniają dużo czasu i co najistotniejsze ogromne koszty. Im lepszy sprzęt, tym droższe będzie wyposażenie studia. Nie oznacza to jednak, że brak funduszy ma całkowicie przekreślić Twoje plany i chęci do działania w tej branży. W tym artykule podpowiem Ci jak zrobić własne studio w domowym zaciszu,  szybko i tanio.

Wszystko zależy od tego jakim obiektywem i jakie plany chcemy nagrywać, ale uwzględnimy podstawowe czynniki, dzięki którym

twoje studio będzię najbardziej funkcjonalne.

Powierzchnia

Zastanawiając się zatem, który pokój chcesz przerobić na studio warto mieć już jasność co do kadrów jakie będziesz chciał realizować. Jeśli w Twoich produkcjach niezbędne są szerokie kadry, obejmujące całą postać od stup do głów, a może nawet kilka, to pokój o wymiarach 20 m2 może okazać się za mały. Wąskie plany np. osoby za biurkiem, portretowe, czy plany amerykańskie jesteśmy w stanie wykonać dysponując powierzchnią studia wielkości 15m2. Więc, najperw zadbaj o to żeby rozmiary wybranego pokoju pasowały do specyfiki twoich filmów.

Oświetlenie

Nie polegaj na świetle dziennym. Światło sztuczne pozwoli Ci na nagrywanie filmów o dowolnej porze, bez naruszania ich jednolitej struktury wizualnej. Tutaj idealnym rozwiązaniem  jest zastosowanie lamp led, ponieważ to właśnie w ledach możesz kontrolować moc świecenia, co jest niezwykle istotne. Im lepszą specyfikacje ma nasza lampa tym zwykle lepiej będzie doświetlać nasz plan. Jeśli zależy nam na efekcie światła dziennego to powinniśmy zwrócić się w kierunku lamp dużej temperaturze barwowej. Istotna jest także liczba lamp na planie. Absolutne minimum stanowią zwykle dwie lampy, które oświetlają plan z dwóch stron. Z takim sprętem dostosujesz oświetlenie do swoich potrzeb w dowolnym momencie, zgodnie ze swoim żądaniem do konkretnego wideo.

 Jakiego tła użyć w studio

Jeśli planujesz materiały wideo, w których chciałbyś wykorzystywać dowolne tło, to musisz wiedzieć, iż by stworzyć takie wirtualno studio niezbędny będzie green screen. Green screen to nic innego jak zielone tło, które umożliwia wycięcie postaci z tła, a następnie nałożenie na tło dowolnego obrazu.

Dźwięk

Tworząc domowe studio filmowe, zwróć uwagę na dźwięk.Pamiętaj, że studio będzie miejscem Twoim wszystkich nagrań, dlatego też jego akustyka odgrywa tak szczególną rolę. Wybierz pomieszczenie, do którego nie docierają dźwięki z zewnątrz, a które pozwoli Ci jednocześnie na kontrolowanie echaDobierz typ środowiska do używanego mikrofonu, żeby idealnie wyłapywał Twój głos.

Przy doborze mikrofonu, tak jak całego sprzętu, musisz zacząć od określenia swoich potrzeb. Czy przed kamerą będzie jedna osoba czy więcej? Czy pomieszczenie jest duże czy małe? Czy poziom wytłumienia pomieszczenia pozwala na skorzystanie z mikrofonu pojemnościowego czy lepiej zakupić mikrofon kierunkowy? Pytań jest wiele, odpowiedzi jeszcze więcej. Najłatwiej, najskuteczniej i najtaniej będzie jak zainwestujesz po prostu w mikrofony krawatowe, czyli takie małe pchełki przyczepianie pod szyję. Jeśli jesteś użytkownikom bardziej doświadczonym, to warto rozważyć mikrofon kierunkowy, który montowany jest na tyczce. Mikrofon musisz ustawić tak, aby był poza kadrem, jednocześnie będąc możliwie najbliżej ust wypowiadającej się osoby.

Jesteś gotowy na ulepszenie swojej produkcji dzięki domowemu studiu filmowemu? Pamiętaj, że to nie wszystko. Po nagraniu filmu czeka Cię kolejne ważne zadanie – montaż i edycja materiału.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Studio. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *