Programy do montażu filmów: TOP-5 najlepszych

programy do montażu filmów

Z jakiego programu do montażu skorzystać?To zależy od wielu czynników, np. doświadczenia użytkownika i jego wymagań. Ale nawet wśród bezpłatnych aplikacji do edycji wideo można znaleźć narzędzia, które zadowolą najbardziej wymagających użytkowników. Jakie programy są najlepsze?  Poniżej przedstawiam mój TOP-5 darmowych programów dla początkujących i nie tylko.

Programy, z których warto korzystać jak początkującym, tak i doświadczonym użytkownikom

1. Lightworks

Lightworks to całkowicie darmowy i jednocześnie w pełni profesjonalny program umożliwiający nieliniową edycję filmów wideo. Aplikacja umożliwia pracę na nieograniczonej liczbie ścieżek audio i wideo, oferuje wsparcie dla edycji materiałów nagrywanych z wielu kamer jednocześnie. W Lightworks nie mogło zabraknąć również zestawu profesjonalnych filtrów do edycji kolorów, które pozwolą nastworzenie odpowiedniego klimatu dla naszego filmu.
Ale muszę powiedzieć, że nie jest to najłatwiejszy w obsłudze program. Trzeba będzie poświęcić trochę czasu, by nauczyć się jego obsługi.

2.OpenShot Video Editor

OpenShot to program, który łączy w sobie wiele zaawansowanych funkcji i prostotę obsługi. Interfejs jest przejrzysty a obsługa programu bardzo intuicyjna. Program posiada wiele efektów i pluginów, które pozwolą na znacznie więcej niż tylko zmontowanie materiałów wideo i muzyki.

3. Shotcut

Shotcut jest pełni darmowym programem do obróbki video. Znajdziemy tutaj wszystkie potrzebne funkcje do montażu filmu – od pracy nad nad efektami i kolorami, po dodawanie napisów. Obsługuje dużą liczbę formatów audio i wideo, można zamontować w nim film w rozdzielczości 4K. Dostępny jest tylko w angielskiej wersji językowej.

4. Kdenlive

Kdenline pierwotnie powstał na Linuxa, ale z racji wielu użytecznych funkcji i przyjaznemu interfejsowi, doczekał się również wersji na Windowsa i MacOS. Otrzymujesz wszystkie niezbędne narzędzia do edycji wideo, w tym filtry, efekty czy funkcje przycinania. Obsługuje wszystkie formaty z rodziny FFmpeg oraz libav. Kdenlive cechuje przede wszystkim łatwa obsługa i polska wersja językowa.

5. DaVinci Resolve

DaVinci Resolve to program do nieliniowej edycji wideo. Programy takiego typu mają  bardzo zaawansowane narzędzia do kontroli i korekty kolorów, używanymi w hollywoodzkich hitach. Możliwości sterowania barwami w tym programie obrosły już legendą, podobnie jak wysoka jakość tworzonego w nim obrazu. Program w wersji podstawowej, choć jest nieco okrojony, w zupełności wystarczy do montażu filmów. Nie brakuje w nim wyżej wymienionych funkcji. Program jest na tyle przyjazny w użytkowaniu, że być może odnajdziesz smykałkę do edycji wideo. Dostępny jest tylko w wersji angielskiej.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Programy do montażu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *